اینستاگرام

اینستاگرام یک نرم افزار رایگان و به اشتراک گذاری آنلاین عکس و بستر شبکه اجتماعی است که در سال 2012 توسط فیس بوک خریداری شد.

اینستاگرام به کاربران اجازه می دهد عکس ها و فیلم های کوتاه را از طریق یک برنامه تلفن همراه ویرایش و بارگذاری کنند. کاربران می توانند به هر پست خود یک عنوان اضافه کنند و با استفاده از هشتگ و برچسب های جغرافیایی مبتنی بر مکان این پست ها را فهرست بندی کرده و از طریق سایر کاربران در برنامه قابل جستجو باشند. هر پست توسط یک کاربر در فیدهای اینستاگرام پیروان خود نشان داده می شود و همچنین در صورت برچسب گذاری با استفاده از هشتگ یا برچسب های جغرافیایی، توسط مردم قابل مشاهده است. همچنین کاربران این امکان را دارند که نمایه خود را خصوصی کنند تا فقط دنبال کنندگان آنها بتوانند پست های آنها را مشاهده کنند.

همانند سایر سیستم عامل های شبکه های اجتماعی، کاربران اینستاگرام می توانند پست های دیگران را لایک کنند، نظر دهند و آنها را نشانه گذاری کنند و همچنین از طریق ویژگی Instagram Direct برای دوستان خود پیام خصوصی ارسال کنند. عکسها را می توان با یک کلیک در یک یا چند سایت دیگر رسانه های اجتماعی – از جمله توییتر، فیس بوک و Tumblr – به اشتراک گذاشت.

اینستاگرام نه تنها برای افراد، بلکه برای مشاغل نیز ابزاری است. برنامه اشتراک عکس این فرصت را به شرکت ها می دهد تا برای تبلیغ برند و محصولات خود یک حساب کاربری رایگان راه اندازی کنند. شرکت های دارای حساب تجاری به معیارهای اشتغال و برداشت رایگان دسترسی دارند. طبق وب سایت اینستاگرام، بیش از 1 میلیون تبلیغ دهنده در سراسر جهان از Instagram برای به اشتراک گذاشتن داستان های خود و ایجاد نتایج تجاری استفاده می کنند. علاوه بر این، 60٪ از مردم می گویند که محصولات جدید را از طریق برنامه کشف می کنند.

تاریخچه اینستاگرام

اینستاگرام در سانفرانسیسکو توسط کوین سیستروم و مایک کریگر آغاز شد که در ابتدا سعی کردند بستری مشابه Foursquare ایجاد کنند اما سپس توجه خود را منحصراً به اشتراک عکس معطوف کردند. کلمه اینستاگرام ترکیبی از “دوربین فوری” و “تلگرام” است.

برنامه iOS در 6 اکتبر 2010 از طریق فروشگاه برنامه iTunes و برنامه اندروید در 3 آوریل 2012 منتشر شد. محبوبیت این پلتفرم سر به فلک کشید و شرکت تنها دو سال پس از راه اندازی بیش از 40 میلیون کاربر فعال را گزارش داد. این مورد توجه فیس بوک را به خود جلب کرد که در تابستان 2012 اینستاگرام را با قیمت 1 میلیارد دلار رسما خریداری کرد.

در ابتدا فقط عکس ها می توانستند در اینستاگرام ارسال شوند، اما این شرکت در سال 2013 به فیلم های 15 ثانیه ای گسترش یافت. در سال 2016، اینستاگرام حداکثر طول فیلم را به 60 ثانیه افزایش داد. تا سال 2015، تمام عکس های ارسال شده در اینستاگرام به یک نسبت مربع محدود بودند. این شرکت این امکان را تغییر داده است تا به کاربران امکان بارگذاری عکس و فیلم در اندازه کامل را بدهد.

این شرکت منشا اختلافات زیادی بوده است. در سال 2012، اینستاگرام این جمله را به خط مشی شرایط خدمات خود اضافه کرد:

برای کمک به ما در ارائه محتوا یا تبلیغات جالب پرداختی یا حامی مالی ، شما موافقت می کنید که یک شرکت تجاری یا شخص دیگر ممکن است برای نمایش نام کاربری، شکل، عکس های شما (به همراه هر فراداده مرتبط) و / یا اقداماتی که در ارتباط با پرداخت انجام می دهید به ما پول بپردازد یا محتوای تبلیغاتی یا تبلیغاتی ، بدون جبران خسارت به شما.

به دنبال واکنش شدید کاربران که می ترسیدند اینستاگرام عکس ها و شناسه های خود را بفروشد، مدیر عامل شرکت سیستروم به کاربران اطمینان داد که قصد این شرکت نیست. زبان به سرعت از خط مشی حذف شد.

یک جنجال 2013 با محوریت انتقادات به اینستاگرام در حال سانسور عکس هایی است که شرایط و ضوابط شرکت را نقض نمی کند و این سانسورها ناعادلانه بدن زنان را هدف قرار می دهد. تصمیم اینستاگرام در سال 2016 برای تغییر از نمایش عکس های جدول زمانی به ترتیب زمانی به استفاده از الگوریتمی برای تعیین ترتیب عکس نیز بازخورد منفی داشت.

از آوریل 2017، این شرکت 700 میلیون کاربر فعال داشت که بیش از دو برابر تعداد کل کاربران توییتر است.

ابزارها و ویژگی های ویرایش

اینستاگرام طیف گسترده ای از فیلترهای دیجیتال را ارائه می دهد که می تواند بر روی عکسهای کاربران اعمال شود، از جمله آنهایی که ظاهری پرنعمت یا کمرنگ اضافه می کنند. از دیگر ویژگی های ویرایش می توان به Lux اشاره کرد، جلوه ای که سایه ها را روشن می کند، نورهای برجسته را تیره می کند و کنتراست را افزایش می دهد و ابزار تنظیم عکس به کاربران امکان می دهد میزان روشنایی، کنتراست، اشباع، وضوح، ساختار، صافی و رنگ را تنظیم کنند. همچنین می توانید یک تغییر دستی شیب و جلوه عکس را به عکس اضافه کنید.

در سال 2017، اینستاگرام ویژگی ای را ارائه داد که به کاربران امکان می دهد چندین عکس یا فیلم را همزمان ارسال کنید، که در قالب چرخ فلک ارائه شده است.

اینستاگرام با الهام از برنامه محبوب Snapchat، در سال 2016 ویژگی Stories را معرفی کرد که به کاربران امکان می دهد لحظاتی از روز خود را که پس از 24 ساعت از بین می رود، به اشتراک بگذارند. Instagram Stories شامل قابلیت استفاده از فیلترهای صورت و برچسب های مبتنی بر واقعیت افزوده و همچنین امکان افزودن متن، نقاشی، شکلک، پیوندها و برچسب های جغرافیایی به طور مستقیم به عکس یا فیلم است. در آوریل 2017، Instagram Stories 200 میلیون کاربر فعال را ثبت کرد و از کاربران فعال Snapchat، بزرگترین رقیب خود، پیشی گرفت.

اینستاگرام همچنین یک سری برنامه های الحاقی در دسترس دارد. این برنامه ها Boomerang است که GIF های سفارشی ایجاد می کند. Hyperlapse، که فیلم های مرور زمان ایجاد می کند. و طرح بندی، که کلاژ تصویر را با چندین تصویر ایجاد می کند. هنگام نصب، این برنامه ها مستقیماً از برنامه Instagram قابل دسترسی هستند.

نحوه راه اندازی و استفاده از اینستاگرام

برنامه اینستاگرام از طریق App Store و از طریق Google Play در دستگاه های Android برای بارگیری در iPhone  ،iPad و سایر دستگاه های iOS در دسترس است.

پس از نصب، از کاربران خواسته می شود که به صورت رایگان ثبت نام کنند و به آنها این گزینه داده می شود که آدرس ایمیل خود را وارد کنند، این امر مستلزم ایجاد نام کاربری و رمز عبور است، یا با استفاده از حساب فیس بوک خود وارد سیستم شوند. کاربران جدید می توانند با مشاهده برنامه از طریق دوستان فیسبوکی و افرادی که در لیست مخاطبانشان هستند، افرادی را برای دنبال کردن در اینستاگرام پیدا کنند.

از زبانه Home، اولین صفحه ای که هنگام باز شدن برنامه ظاهر می شود، کاربران اینستاگرام می توانند عکس هایی را از حساب هایی که دنبال می کنند با قالبی مشابه با اخبار فیس بوک مشاهده کنند. داستان های اینستاگرام – ارسال شده توسط کاربرانی که دنبال می کنید – در بالای صفحه اصلی به صورت عکس های نمایه دایره ای نمایش داده می شود. کاربران می توانند به Instagram Direct در گوشه سمت راست بالای خبرمایه خود دسترسی پیدا کنند.

برگه Explore برنامه Instagram این امکان را برای اعضا فراهم می کند تا با جستجوی هشتگ ها یا برچسب های جغرافیایی به جستجوی حساب های کاربری بپردازند یا عکس های کاربر را پیدا کنند. برگه Explore همچنین محتوای سرپرستی و توصیه هایی را براساس فعالیت کاربر و حساب هایی که دنبال می کنند و همچنین هشتگهای پرطرفدار و پست های محبوب ارائه می دهد. برگه فعالیت فعالیت های اخیر پست ها را به صورت پسندیدن و نظرات، و همچنین فعالیت اخیر افرادی را که کاربر دنبال می کند، نشان می دهد.

برگه نمایه تمام پست های عکس و فیلم کاربر را در یک مکان و یک بیوگرافی کوتاه ارائه می دهد. برای ارسال عکس یا فیلم، روی برگه دوربین کلیک کنید، این گزینه برای گرفتن عکس یا فیلم از داخل برنامه یا انتخاب عکس یا فیلم از کتابخانه دستگاه است.

Javad Yasemi
Javad Yasemi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.